Това са едночасови занимания в които са включени различни упражнения. Те имат комплексно действие върху тялото и психиката на човека. Тази програма не е пилатес, йога или аеробика, нито зумба или кардио денс, но съдържа елементи близки до споменатите занимания и е фокусирана върху възтановяване на баланса и хармонията в тялото, както и възстановяване на емоционалната и психична устойчивост на човека.
- Упражнения за укрепване на мускулатурата или упражнения за сила. Това не са интензивни занимания по бодибилдинг и не се цели натрупване на мускулна маса. Целта е възтановяване и ангажираност на тези мускулни групи, които в ежедневието не поемат нужното натоварване и се нуждаят от събуждане. Целта е също изграждане на хармонично тяло/ Работи се с леки гирички от 1 до 2кг, ластично въже с различно носене на тежест, също използване на различни премети от бита, като не се изисква техническото оборудване на спортната зала.
- Аеробни упражнения. Те включват бягане на място, подскоци или други активни действия включително и танци. Понякога се използва въже за скачане. Това е така наречения кардио денс, който укрепва сърдечната мускулатура и подобрява цялостната циркулация на кръвния ток в тялото. Прави се на чист въздух или, ако е в затворено помещение, на отворен прозорец. Важно е да има достатъчен приток на кислород към белите дробове, където се извършва обмена с въглеродния двуокис. Тялото се нуждае от повече кислород.
3.Упражнения за разтягане. Тези упражнения са за подобряване на еластичността и гъвкавостта на тялото. Това са едни от най-добрите занимания, които разпускат мускулните групи и снемат напрежението от тях. Те не са интензивни, а последователни и свързани. След практикуването им се подобрява цялостното състояние на организъма, възтановява се баланса и хармонията на тялото. При тях се използва тояга, дълга около или по-малка от метър, колан или въже, както и предмети от бита.
- Упражнения за баланс. С тях се цели да се възстанови равновесието в организма. Те подобряват концентрацията и имат вторично въздействие върху сетивните възприятия и цялостното психическо състояние. Човек е болен когато е загубил баланса в себе си. Това са плавни, хармонични движения, които внасят спокойствие и дават усещане за свързаност и цялостност на тялото. Тези упражнения се извършват до индивидуалната възможност на човека и всеки път се надгражда по- малко до усещането за баланс.
- 5. Дихателни упражнения. При тях се научава как да контролираме дишането, как да дишаме правилно и как да изчистваме белия дроб от замърсяванията, които сме поели в ежедневието. Тези упражнения се правят на чист въздух или отворен прозорец, ако е в затворено помещение. Дихателните практики научават човека как да се успокоява в екстремни обстоятелства и как да овладява себе си, когато е в ситуация на емоционален стрес. Ритуали на дишане и възстановяване на енергийния баланс в човека. Лечебно дишане и автотренинг.
- Упражнения за сетивата и ума. Те са свързани с подобряване функциите на петте сетива, както и събуждане на интуицията, въображението, образното мислене и навлизането в дълбините на подсъзнанието. Това са също упражнения за ума, овладяване на мисловния поток и проектираната сензитивност. Тези занимания са предподготовка за медитативните. Упражненията за сетивата и ума са едни от най-важните упражнения за възстановяване и подобряване на мисловната дейност.
- Релаксираща терапия. Упражнения за успокояване на ума и тялото, разтоварване на напрежението от стреса, възстановяване на връзката със себе си, ревизиране на отношенията със заобикалящия свят. Тези занимания са за изчистване на негативните преживявания от миналото, връщане на баланса, осъзнаване на връзката със света и мястото в него. Това е практика на умиротворяване, осъзнаване на себе си и надграждане, възстановяване, оздравяване на тялото и психиката. Релаксиращата терапия не е автотренинг. Това е професионално воден сеанс от опитен специалист.
- Индивидуални психологични консултации и групови тематични занимания , терапия на изкуството, терапия на общуването и духовни практики. Това са занимания съобразени с индивидуалните потребности, възможности и особености на всеки. Спецификата на груповите занимания е свързана с интересите на участниците и техните цели. Терапия на изкуството е близка до арт терапията, но целите са и по-широки в аспект- събуждане креативността на човека. Изкуството лекува душата! Духовните практики са свързани с осъзнаване на моралните и нравствени аспекти на общуване, поведение и дейности.
- Консултации по здравословно хранене и режим на живот. Забавна кухня за непрофесионалисти! Целите са подобряване културата на хранене, създаване на здравословни навици и здравословно хранене. Провеждане на колективни срещи и обмяна на опит. Изкуството в кухнята. Лечебни рецепти, фитотерапия. В природата има всичко от което се нуждае човек, стига да познава нейните богатства и правилно да ги използва, без да нарушава равновесието в нея. Как да подобрим качеството на живот и да се забавляваме когато вършим ежедневни дейности? Индивидуални хранителни режими.
Скъпи почитатели на Живота, щом се интересувате от практики, които са свързани с физическото и духовното здраве на човека, вие проявявате смелост и търсите истината за себе си. Ежедневието е инертно и повечето хора са в потока му, като много от нещата вършат механично, защото” така трябва” и не се замислят за това, че всичко от което всъщност се нуждаят е да върнат вкуса към живота си, да живеят в хармония и баланс със себе си и другите. Няма рецепти за щастие, но всеки може да избере себе си, да следва избора си и да види резултатите от това, което прави.
Тези практики не са за агитация, нито наставления за това, което трябва да правите. Те са един опит и ако ви харесва това, което правите, ако заниманията ви носят лично удовлетворение, ще се радвам заедно да вървим и да откриваме истината. Хубаво е, ако се усмихвате на живота и го създавате по красив начин.
За всички, които искат да участват в някоя от тези практики или повечето от тях е важно да знаят, че смисъла е да изпитват радост от избора си, да не се плашат, че нещо е трудно, защото е възможно с търпение и постоянство, да се чувстват добре и по-добре и да се видят в образ, който ги прави да се усмихват щастливо.
Всички физически упражнения са съобразени с възможностите на участниците. Много подходящи са за хора в зряла възраст, защото има балансирано физическо натоварване.
Хората в „златната възраст” е добре да върнат усмивката си, която с годините им става все по-скъпа и да продължат смело да участват в Чудото на живота!
Младите да надграждат здравото начало от по-възрастните и да създават по-красив живота!
Изберете себе си!